-
Pluski - 04.11-05.11.2011 r.
- Pluski
- 04.11-05.11.2011 r.
W dniach 04-05.11.2011 odbył się kolejny warsztat edukacyjny Polskiej Szkoły Echokardiografii. Ten warsztat jest szczególny, już tradycyjny. Od 8 lat zawsze jesienią w dniach poprzedzających Święto Narodowe 11-listopada, spotykamy się na Mazurach, na zaawansowanym szkoleniu z zakresu echokardiografii klinicznej. Patronem spotkania jest firma GE. Zawsze, każdy warsztat odbywa się dzięki uprzejmości firmy sprzętowej. GE Healtcare to nasz wypróbowany Partner, z którym współpraca od lat układa się bardzo dobrze. Gospodarzem spotkania jest zawsze Dr Jerzy Górny. Dr Anetta Graczykowska i Dr Katarzyna Prćchniewska przygotowały do badań bardzo ciekawych pacjentów. Zebrało się duże grono Ekspertów. Byli tam: Prof. Piotr Hoffman, Prof. Jarosław Kasprzak, Prof. Anna Klisiewicz, Prof. Mirosław Kowalski, Doc. Piotr Szymański, Dr Marek Konka, Dr Wojciech Braksator. Firmę Ge reprezentowali m.in. Dyr. Andrzej Korczeniewski, Dr. Katarzyna Olszowska-Pawluczuk oraz grono specjalistów, bez których codzienna merytoryczna praca na najnowocześniejszym sprzęcie byłaby niemożliwa. Mieliśmy do dyspozycji 6 aparatów echokardiograficznych, które pokazały całą paletę możliwości firmy w zakresie ultradźwięków. Wiodącymi tematami spotkania były:
Nowoczesne techniki echokardiograficzne, wady wrodzone serca, choroba niedokrwienna, varia.
Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się badania aparatami najwyższej klasy
z zastosowaniem technik wielopłaszczyznowej i trójwymiarowej echokardiografii 4D (z opcją full volume) , a także pogłębiona ocena funkcji lewej komory ( parametry tkankowe). Takie badania są możliwe już na co dzień, w wersji przezklatkowej, co znakomicie przedstawił Prof. Jarosław Kasprzak. Zainteresowanie było tak duże, że powstał pomysł przygotowania kursów PSE z zakresu 3D/4D i nowych technik oceny funkcji lewej komory w roku 2012.Nie mniejsze ?wrażenie? na uczestnikach zrobili pacjenci z wrodzonymi wadami serca. Za przykład niech posłuży młoda, dwudziestokilkuletnia, szczupła pacjentka z zespołem Eisenmengera,
w przebiegu VSD, która wyglądała na zdrową i nie zgłaszała wyraźnych objawów związanych
z życiem codziennym. Badania tych problemów prowadzone przez specjalistów z Instytutu Kardiologii w Aninie, na czele z prof. Piotrem Hoffmanem, pokazały jakie są możliwości nowoczesnej echokardiografii i potwierdziły jej wiodącą jej rolę w diagnostyce wad wrodzonych.Wszystkie przedstawione wykłady stały na bardzo wysokim, zaawansowanym poziomie merytorycznym i stanowiły podłoże teoretyczne do zajęć praktycznych.
Na Mazurach spotykamy się ponownie w 2012 roku
Dziękujemy! I zapraszamy wszystkich zainteresowanych !